Pięknie przyozdobiony balkon, kwiecisty ogród czy taras, to duma wielu miłośników natury. Kolorowe i cudownie kwitnące rośliny przynoszą wiele zadowolenia, uśmiechu oraz satysfakcji. Aby je uprawiać warto znać podstawowe wiadomości na temat hodowli kwiatów, jak również umiejętnie wykorzystywać pozyskaną wiedzę podczas pielęgnacji poszczególnych gatunków. Jedna z ciekawych odmian jest eustoma wielokwiatowa. Gdzie ją można uprawiać? Jak się nią zajmować? Jak często podlewać?
EUSTOMA WIELOKWIATOWA – opis rośliny
Eustoma to roślina pochodząca z USA. Jest to gatunek, który naturalnie można spotkać na terenach skalistych, jednakże kwiat ten możliwy jest także do uprawy w sztucznie stworzonych warunkach. Odmiana ta nazywana jest również dzwonkiem prerii lub japońską różą. Nazwę tę przyjęła ze względu na wygląd oraz kształt kwitnących kwiatów. Roślina posiada charakterystyczne, lancetowate, ciemnozielone liście oraz duże, kielichowate, jednokolorowe – zazwyczaj fioletowe – kwiaty. Aby pogłębić wiedzę o tym wspaniałym kwiecie warto odwiedzić stronę: https://drdom.pl/eustoma-wielkokwiatowa/ Jest to gatunek jedno, dwuletni, który osiąga wysokość do 50 cm.
Jak i gdzie hodować Eustomę wielokwiatową
Uprawa tego rodzaju kwiatów możliwa jest zarówno w ogrodzie, na działce, jak i w doniczce na balkonie, tarasie czy oknie. Ważnym jest, by zapewnić roślinie odpowiednie nasłonecznienie. Zatem doniczka z byliną może być umiejscowiona na parapecie lub oknach po wschodniej i zachodniej stronie. Warto jednak pamiętać, aby nie przegrzać rośliny – można ją osłaniać papierem lub folią. Aby roślinka była piękna i czarująca warto pamiętać również o:
- odpowiednim podłożu – żyzna, próchnicza gleba, odpowiednie nawozy o optymalnym odczynie pomogą utrzymać się bylinie,
- nawożeniu – intensywne, regularne, w odstępach dwutygodniowych. Środki z dużą ilością fosforu i potasu stosowane w okresie wiosennym.
- podlewaniu – powinno odbywać się w sposób przemyślany i racjonalny. Regularne dostarczanie roślinie wody to podstawa jej uprawy. Ważną zasadą jest to, by nie zalewać korzeni. Dostarczać kwiatom wodę, gdy gleba jest widocznie sucha. Należy używać miękkiej, nie zakamienionej wody.
- temperaturze – w okresie letnim najlepiej zadbać o temperaturę powietrza – 18-22 stopnie. Czas zimowy daje możliwość łagodnego ochłodzenia warunków wokół uprawy – 10-12 stopni.