Na samopoczucie osób mieszkających w domu jednorodzinnym wpływa nie tylko efektowne wyposażenie jego wnętrza, ale również ograniczenie niekorzystnego wpływu warunków panujących na zewnątrz. Szczególnie niekomfortowe są zbyt niskie temperatury w budynku oraz hałas dobiegający z ruchliwej ulicy. Mieszkańcom parteru może doskwierać chłód docierający przez podłogę z nieogrzewanej piwnicy. W poddaszach zaadaptowanych na pracownię lub sypialnię, przeszkadza w pracy albo budzi ze snu odgłos kropel uderzających w dach podczas silnego deszczu. Jak można zminimalizować oddziaływanie niekorzystnych warunków termicznych i akustycznych? O tym dowiesz się na stronie https://budowadom.pl/ukladanie-styropianu-pod-wylewke/
Jak ważna jest izolacja termiczna budynku
Aby utrzymać optymalną temperaturę pomieszczeń, oprócz zainstalowania urządzeń grzewczych, warto uchronić wnętrze domu przed stałą utratą ciepła. Zewnętrzne ściany budynku powinny być zabezpieczone przed przenikaniem chłodu z otoczenia. Jednym z najlepszych izolatorów termicznych jest styropian. Stosuje się go powszechnie ze względu na jego właściwości fizyczne i łatwość obróbki. Styropian ma również zastosowanie do:
- izolacji podłóg pokoi nad miejscami nieogrzewanymi jak piwnice czy garaże,
- izolacji podłoża pomieszczeń, które są położone bezpośredni na gruncie,
- izolacji stropów dzielących pomieszczenia mieszkalne od poddasza,
- izolacji stropu na najwyższej kondygnacji budynku, bezpośrednio po dachem.
Dzięki wyłożeniu styropianem takich elementów konstrukcyjnych budynku, można zaoszczędzić sporo wydatków na energię do zasilania grzejników. Ponadto zapobiega to pojawieniu się nadmiernej wilgoci, która szkodzi murom i może być przyczyną rozwijania się grzybów lub chorobotwórczych bakterii.
Komu potrzebna jest izolacja akustyczna pomieszczeń
Bardzo dokuczliwe są odgłosy dobywające się z parkujących na ulicy w pobliżu domu samochodów, przejeżdżających motocykli lub głośno pracującej śmieciarki. We wnętrzu domu też generowane są różne hałasy; szum odkurzacza, stukot obcasów, głośna muzyka z sąsiedniego pokoju. Ich docieranie do innych pomieszczeń dość skutecznie ograniczy wyłożenie ścian i podłóg styropianem akustycznym. Jego właściwości wynikają z nieco innej struktury niż izolatora ciepła. Jest on materiałem budowlanym przeznaczonym specjalnie do wygłuszania dźwięków i głośnej pracy urządzeń mechanicznych. Zastosowanie takiego dźwiękochłonnego tworzywa umożliwi spokojną pracę umysłową w gabinecie i niezakłócony wypoczynek domowników w sypialni. Wzmocnione wytłumienie za pomocą styropianu akustycznego dźwięku w pokojach dziecka, które ćwiczy na instrumencie albo słucha non stop głośnej muzyki, zapobiegnie jego konfliktom z pozostałymi mieszkańcami domu.