Nie spodziewasz się pewnie, że słuchawki potrzebują specjalnego sprzętu do pracy. Podłączasz je, włączasz urządzenie, a muzyka sama płynie, ale co, jeśli nie chcesz tylko słuchać swojej muzyki? A jeśli naprawdę chcesz to usłyszeć? Będziesz potrzebował czegoś, co zwiększy poziom sygnału, który dociera do Twoich uszu: dobrego wzmacniacza słuchawkowego. Te małe urządzenia wysterują sygnał z Twojego odtwarzacza muzycznego i zwiększą zarówno jego głośność jak i szczegółowość. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz wydawać dużo, aby go mieć. Niezależnie od tego, czego szukasz, pomożemy Ci tym artykułem.
Co to jest wzmacniacz słuchawkowy i dlaczego warto go mieć
W dzisiejszych czasach muzyka jest bardziej dostępna niż kiedykolwiek i w coraz bogatszych formatach audio. Minęły już czasy, kiedy trzeba było walczyć o uzyskanie wysokiej jakości plików MP3 z każdego renomowanego programu do pobierania plików, jaki można było znaleźć w Internecie. Teraz wystarczy zarejestrować się w jednym z serwisów streamingowych, by móc wybierać spośród niezliczonych kodeków audio – od podstawowych plików MP4 po niezwykłą jakość bezstratnych ścieżek i imponującą scenę dźwiękową Dolby Atmos. Jedyne, o co należy się martwić, to rodzaj słuchawek, których będziesz używał do słuchania tych wysokiej jakości utworów.
Choć para najwyższej klasy słuchawek przewodowych może w znacznym stopniu wzbogacić Twoje doznania słuchowe, istnieją sposoby, aby jeszcze bardziej zwiększyć możliwości ich. W tym miejscu do gry wchodzi wzmacniacz do słuchawek.
Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie bardzo zależy Ci na Twoich przewodowych słuchawkach i zastanawiasz się, czy możesz poprawić ich wydajność za pomocą wzmacniacza słuchawkowego. Krótka odpowiedź brzmi: tak. W zależności od posiadanych słuchawek, istnieje duża szansa, że dobrej jakości wzmacniacz słuchawkowy lub wzmacniacz słuchawkowy/DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy) – może tchnąć nowe życie w Twoją muzykę.
Co to jest wzmacniacz słuchawkowy
Wzmacniacz słuchawkowy to wzmacniacz o stosunkowo niewielkiej mocy, który podnosi niskonapięciowy sygnał audio z urządzenia źródłowego (gramofonu, komputera lub smartfona) do wystarczającego poziomu, aby mógł on zostać przekształcony (lub przetransformowany) na fale dźwiękowe przez głośniki w słuchawkach. Działa on podobnie jak wzmacniacze używane do zasilania pełnowymiarowych głośników, ale działa w niższej skali.
Dlaczego potrzebuję wzmacniacza słuchawkowego
Wszystkie urządzenia cyfrowe, o których właśnie wspomnieliśmy, mają już wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy i wzmacniacz słuchawkowy, dlatego wystarczy podłączyć słuchawki, aby usłyszeć dźwięk. Dlaczego więc potrzebny jest osobny komponent? Niestety, jakość tych wbudowanych komponentów różni się znacznie w zależności od urządzenia, a co za tym idzie, również jakość dźwięku. To samo dotyczy telefonów: niektóre z nich brzmią fatalnie, inne przyzwoicie.