Efekt fotowoltaiczny pozwala przetworzyć energię słoneczną w energię elektryczną, wykorzystywaną do ogrzania wody lub wytworzenia prądu użytkowego. Odpowiednio dobrane i połączone ze sobą komponenty, składające się na system fotowoltaiczny, mogą zapewnić nawet 100 procent zapotrzebowania na prąd w gospodarstwie domowym.
Panele fotowoltaiczne
Stanowią one kluczowy i najbardziej rozpoznawalny element instalacji fotowoltaicznej. Wyróżnia się wśród nich panele mono i polikrystaliczne. W pierwszym rozwiązaniu elektrony mają więcej swobody poruszania się, a co za tym idzie ich wydajność jest wyższa niż w przypadku zastosowania komórek panelu o bardziej rozbudowanej strukturze krystalicznej. Warto pamiętać, że efektywność odbierania promieni słonecznych przez panele, wiąże się nie tylko z ich jakością, ale także właściwą eksploatacją. Bardzo istotne jest by regularnie czyścić je dedykowanymi środkami i konserwować, w celu uniknięcia gromadzenia się wilgoci, a także pyłów oraz innych zabrudzeń na powierzchni paneli.
Stelaże pod panele
Mogą być one montowane zarówno na dachach płaskich jak i o bardzo małym, a także dużym skosie. Często są one przytwierdzane jedynie do prostej konstrukcji szynowej skierowanej w stronę, która jest najlepiej nasłoneczniona. Bardziej skomplikowanym montażem charakteryzuje się tworzenie instalacji, w której niezbędne jest stworzenie indywidualnego projektu stelaża. Pozwala to zamontować system fotowoltaiczny również na gruncie. Jednak w tym przypadku warto pamiętać o tym, że powinien on być odpowiednio wkopany i zabezpieczony przede wszystkim przed niekorzystną działalnością, związanego z ciągłym wystawieniem elementów metalowych na wilgoć zawartą w ziemi.
Jak magazynować nadwyżki energetyczne
Produkcja energii elektrycznej przy pomocy fotowoltaiki dochodzi do cyklicznego powstawania nadwyżek energetycznych, które najczęściej są ,,przechowywane” w sieci elektrycznej w ramach tzw. opustu. Nie zapewnia to jednak możliwości wykorzystania wyprodukowanego prądu w 100 procent. By było to możliwe musimy zaopatrzyć się w dedykowane akumulatory do fotowoltaiki. Z racji na specyfikę pracy muszą one być przystosowane do pracy ciągłej przy niepełnym naładowaniu. W związku z tym akumulatory do fotowoltaiki takie jak te oferowane przez Bater.pl są produkowane w technologii stacjonarnej wykorzystują izolatory, które pozwalają uniknąć utraty pojemności baterii. Ponadto mogą być one łączone ze sobą równoległe, co jest bardzo istotne przy zachowaniu możliwości swobodnej rozbudowy instalacji fotowoltaicznej w przyszłości. Więcej sprawdzisz na: http://bater.pl/faq/jakie-akumulatory-do-fotowoltaiki-wybrac/