Pora zastanowić się nad działaniem piramidy finansowej. Niewielka ilość osób na samym szczycie i coraz liczniejsze grono ludzi na niższych szczeblach. Prawdopodobnie to właśnie z tego powodu MLM często postrzegany jest tak samo jak piramida finansowa.
Pierwszą różnicę możemy zauważyć już na początku drogi. Osoby, które chcą dostać się do struktury, muszą zapłacić. Zazwyczaj jest to ukryte pod formą opłaty członkowskiej, pakietu startowego, wyrobienia konta itp. Dopiero po uiszczeniu opłaty może mianować się konsultantem i otrzymuje możliwość rekrutowania ludzi do swojej struktury.
A to właśnie rekrutowanie będzie jego głównym zajęciem, ponieważ piramidy finansowe bardzo często nie oferują żadnego produktu. Czasem ten produkt się pojawia w formie przykrywki, która ma zmylić zainteresowanych. Tylko że skoro nie ma produktów, to na czym piramidy zarabiają?
Kapitał w przypadku piramid finansowych pochodzi praktycznie wyłącznie z rekrutowania nowych osób. W przypadku MLM transakcje wychodziły na zewnątrz struktury, tak w przypadku piramidy finansowej wszystko dzieje się w jej wnętrzu.
Środki wpłacane jest przez osoby, które znajdują się na samym spodzie i wędruje do tych, na samej górze. Następnie oni wypłacają wynagrodzenie niższym szczeblom. Jaki jest problem tego systemu? Bardzo prosty, nie można wiecznie rekrutować nowych osób. Prędzej lub później cały system przestanie działać, ponieważ skończy się dopływ kapitału.
I największe kontrowersje wzbudza właśnie to, co dzieje się w momencie zamknięcia systemu. Po tym, jak piramida przestanie być dochodowa, jej założyciele zazwyczaj znikają, wraz z pieniędzmi, które udało im się pozyskać. A, że współpraca, pomiędzy konsultantami a firmą opiera się na regulaminie stworzonym przez ową firmę, to przeważnie są prawnie zabezpieczeni. A przynajmniej tak było dawniej, bo obecnie model ten jest nielegalny.
W czym tkwi problem?
Jak widzisz piramida MLM różni się od piramidy finansowej. Różnice łatwo wychwycić. Marketing sieciowy działa dzięki temu, że kapitał płynie z zewnątrz, natomiast piramida finansowa funkcjonuje wyłącznie dzięki pozyskiwaniu nowych członków.
Problem polega na tym, że sporo modeli „MLM” wymaga od nowych członków zakupienia pakietu startowego. Mają swoje produkty, które mogą sprzedawać klientom, ale mimo wszystko jest ten obowiązek. Dodatkowo niestety pojawia się również kwestia obrotu minimalnego. Niektóre firmy mogą nie wypłacić prowizji swoim współpracownikom, jeżeli nie wygenerują oni odpowiedniego obrotu. A to wszystko podważa już funkcjonowanie uczciwego MLM-u.