Połowa z nas marzy o własnym domu, a druga połowa się do tego nie przyznaje. Komfort, bezpieczeństwo wolność od ścisku w blokowiskach – to argumenty, które kierują nas w kierunku budowy domów wolnostojących. Jednak aby mieć dom, trzeba go zbudować, a czasem nie do końca zdajemy sobie sprawę, ile to może od nas wymagać. Sprawdźmy to więc na: https://budowadom.pl/stan-surowy-otwarty-co-to-oznacza/
Samo sformułowanie „budowa domu” nie wyczerpuje ogromu pracy, jaki się z nią wiąże. Realizacja bowiem takiego przedsięwzięcia zaczyna się długo przed fizyczną budową i kończy nieco po niej. Załóżmy jednak, że mamy już w kieszeni wszelkiego rodzaju zezwolenia i – przede wszystkim – że mamy gdzie budować. Jak powinien wyglądać prawidłowy harmonogram robót i z jakich etapów się składa?
Harmonogram budowy domu
ETAP 0
Jeżeli posiadamy już pozwolenie na budowę, ten etap ograniczy się dla nas do ogrodzenia placu budowy i wytyczenia w jego granicach obrysu naszego przyszłego domu. Należy pamiętać, że do takich prac powołani są wykwalifikowani geodeci, którym nie powinny one zająć dłużej niż dzień. W tym etapie zawiera się również wyrównanie terenu, wylanie fundamentów oraz przygotowanie piwnic wraz z całą warstwą izolacyjną.
ETAP I
To tzw. „stan surowy otwarty”. Ten etap to budowa w dosłownym tego słowa znaczeniu. To właśnie wtedy wznoszone są ściany, wykonywana jest więźba dachowa, komin i dach. Po zamknięciu tego etapu będziemy mieli przed oczami coś, co można by określić jako szkielet naszego domu.
ETAP II
Stan surowy zamknięty. czyli montowanie instalacji elektrycznych, gazowych czy kanalizacyjnych. Zgodnie z nazwą, to właśnie na tym etapie „zamykamy” budynek, czyli wstawiamy okna i drzwi. Pamiętamy, że zanim przejdziemy do ostatniego etapu, instalacje elektryczne muszą być odebrane przez zespół certyfikacyjny. Po wykonaniu suchych tynków przechodzimy do wykończenia.
ETAP IV
Wykończenie. Ten etap to już w zasadzie przyjemność (oczywiście w porównaniu do poprzednich). To pora na montaż instalacji grzewczych, kładzenie podłóg, malowanie ścian i wszelkiego rodzaju prace wykończeniowe. Po zamknięciu tego etapu, możemy sobie powiedzieć, że nasz dom jest gotowy do zamieszkania. Wystarczy tylko umeblować!